Kult Pamięci
historia - pamięć - zapomnienie

historia
 bitwa pod Tannenbergiem
 kult marszałka Hindenburga
 pogrzeb Hindenburga
 historia powstania pomnika
 pomnik Tannenberg-Denkmal
 nowy symbol narodowy
 charakter ideologiczny pomnika
 dzieje pomnika
 Stalag IB Hohenstein
pamięć
 miejsca pamięci
pomnik Grunwaldzki
cmentarz w Sudwie
cmentarz w Drwęcku
mały Tannenberg
 ślady pamięci-wycieczka pierwsza
 kult pamięci
 projekt
 zerwanie między pamięcią a historią
 Pierre Nora,Między pamięcią a historią:  Les lieux de Memoire (fragment)
 makieta pomnika
 lokalizacja
zapomnienie
 pomnik rozproszony
 wymazywanie historii
 stan obecny-szczątki

 archiwum
 bibliografia
 linki stron
 kontakt


pomnik Grunwaldzki


Oficjalne uroczystości 550-lecia bitwy i inauguracji pomnika były okazją do masowych manifestacji patriotycznych (około 30 tys. młodzieży zrzeszonych w organizacjach: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej i Zrzeszeniu Studentów Polskich). Przybyli również członkowie kierownictwa partii, stronnictw politycznych i najwyższych władz państwowych-Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Aleksander Zawadzki. Po przemówieniu Gomułki, przy dźwiękach fanfar, odsłony pomnika dokonał przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki.

"Stworzyliśmy pierwsze w tysiącletniej historii narodu polskiego państwo służące masom pracującym w budownictwie sprawiedliwego ustroju społecznego-socjalizmu. Na gruzach hitleryzmu, w części Niemiec wyzwolonych przez Armię Radziecką masy pracujące pod kierownictwem Socjalistycznej Partii Jedności, wraz ze zrzuceniem jarzma panowania kapitalizmu i junkierstwa wyciągnęły pełne wnioski z całej historii Niemiec. Dzięki temu naród nasz ma po raz pierwszy u swych zachodnich granic- w Niemieckiej Republice Demokratycznej-sojusznika i przyjaciela, z którym łączy go wspólnota ideologiczna i wspólna walka o pokój w Europie i świecie. Natomiast w Niemieckiej Republice Federalnej, kanclerz Konrad Adenauer przywdział uroczyście płaszcz honorowego członka Zakonu Krzyżackiego, by podkreślić, że w rządzonym przez niego państwie pielęgnuje się tradycje i kontynuuje politykę najbardziej agresywnego niemieckiego militaryzmu-krzyżactwa i hitleryzmu. Istnieją więc aktualnie ważkie przyczyny dlaczego niepodległa Polska, ukształtowana w sprawiedliwych granicach, otoczona przez wiernych sojuszników-przyjaciół, w pierwszym roku obchodów Tysiąclecia wraca pamięcią do grunwaldzkiego zwycięstwa. (...)

W trosce o przyszłość naszego narodu i państwa musimy pilnie obserwować co się dzieje z drugiej strony Łaby. Wyciągając z tych obserwacji należyte wnioski, będziemy coraz mocniej zjednoczeni w swym Froncie Jedności Narodu, będziemy wzmacniać nasze siły gospodarcze i obronne, naszą przyjaźń ze Związkiem Radzieckim, Chińską Republiką Ludową i wszystkimi krajami obozu socjalistycznego, nasza przyjaźń i współdziałanie z Niemiecką Republiką Demokratyczną i z tymi wszystkimi siłami narodu niemieckiego, które wyrzekły się złego dziedzictwa przeszłości i pragną pokojowego współżycia ze swymi sąsiadami. Jedność, siłę i czujność oraz pokojową, internacjonalistyczną postawę narodu polskiego symbolizuje pomnik wzniesiony na polach Grunwaldu. Niech będzie ten pomnik przestrogą dla agresora, który ważyłby się sięgnąć po wolność tej ziemi, zagrozić niepodległości Polski oraz jej przyjaciołom i sojusznikom. (…)

Pomnik Grunwaldzki jest symbolem naszego wielkiego zwycięstwa, które rozbiło potęgę krzyżactwa i na kilka wieków pogrzebało nadzieję pruskiego militaryzmu. Pamięć o Grunwaldzie była źródłem otuchy i nadziei w okresie zaborów, wzmagała opór narodu i jego wiarę w powrót ziem zachodnich i północnych do zjednoczonej macierzy. Dziś stanowi symbol naszej woli przeciwstawienia się odradzającemu się duchowi militaryzmu w NRF, nawiązującego do tradycji krzyżackich.”

(Przemówienie Aleksandra Zawadzkiego podczas uroczystości grunwaldzkich 17 lipca 1960 r.)



1  2 



Granitowy obelisk, fot. z 2013 r.


Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, fot. z 2013 r.

kult pamięci !



Copyright © 2014   |   kult pamięci !    |   Wszelkie prawa zastrzeżone   |   kontakt: kult_pamieci@wp.pl   |   Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego   |